ViewSonic'ten yeni interaktif ekran

Teknoloji, bilhassa pandemiyle birlikte tüm dünyada eğitimin ‘olmazsa olmaz’ı haline gelirken, kesimin öncü şirketlerinden ViewSonic, eğitimdeki yeni gereksinimlere en âlâ tahlilleri sunmak için Ar-Ge çalışmalarına tüm süratiyle devam ediyor. Bugün 5 milyonun üzerinde öğretmen tarafından kullanılan myViewBoard yazılımının mimarı ViewSonic, birebir vakitte interaktif ekran pazarının da önde gelen üreticilerinden biri. İnteraktif ekran pazarında; yüzde 44 pazar hissesiyle Amerika’da birinci, dünyada üçüncü, Türkiye’de ise ikinci sırada yer alan şirket, eğitim teknolojileri alanındaki yeniliklerini, bu yıl “Eğitimin Dönüşümü” temasıyla Antalya’da düzenlenen Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Sempozyumu’nda duyurdu.

Duyusal geri bildirim, yüksel öğrenme performansı

ViewSonic, aktiflikte öğrencilerin “mutluluk” tahlilini yaparak geri bildirim sağlayacak, EdTEch dünyasında bir “ilk” de olacak yeni teknolojisini bu yıl içinde öğretmenlerin kullanımına sunacağını açıkladı. Bugüne kadar öğrenci, öğretmen tarafından verilen geri bildirimle öğrenme süreci ve performansı hakkında bilgi edinebiliyordu. Fakat, öğretmenin ders anlatırken her öğrenciyi daima izlemesi ve sınıfın duygusal durumunu test etmesi güçtü. ViewSonic’in yeni eseri ‘myViewBoard Sens’ ile artık bu mümkün olacak. Bu donanım sayesinde öğrencinin ders dinlerken; hangi dakikada nasıl reaksiyon verdiğine dair duyusal tepkilerin (mutlu-sıkılmış-hareketli vb.) yanı sıra ses ve ısı üzere çevresel faktörler de ölçümlenerek, öğretmene objektif bir geri bildirim raporu verilecek. Sense, öğretmene daha akıcı bir halde yorumlayıp tahlil edebileceği bilgiler sağlayarak asistanlık yapacak. Bu rapor sayesinde öğretmen; ders içerikleri, anlatma performansı üzere bahislerde kendisini kıymetlendirme talihi bulabilecek, düzgünleştirme alanlarını tespit edebilecek.

Hibrit eğitimde ses sıkıntısının önüne geçecek  

ViewSonic’in aktiflikte eğitim dünyasına tanıttığı interaktif ekranı ViewBoard 52, öğrenme tecrübesini artırma gayesiyle kaliteli ve üstün ses sağlayabilen bütünleşik multimedya soundbar özellikleriyle tasarlandı. Öğretmenlere anında temas ve kullanıcı dostu bir yazılım sunan eser, öğrencilere de daha kusursuz manzara ve ses kalitesiyle dersi takip etme imkanı sağlayacak. İşitsel öğrenmeyi en âlâ ses sistemiyle destekleyen yeni interaktif ekran; doygun ses kalitesi için ekranın üzerine entegre edilmiş gürültü engelleme özelliği bulunan hassas 8 mikrofona sahip. Bu da sınıf içinde 3 metreye kadar tüm seslerin eksiksiz bir halde duyulmasını sağlıyor. Böylelikle, fizikî sınıf dışında uzaktan eğitime katılanlara ve kayıtlı dersleri dinleyenlere de en yüksek ses performansıyla içeriklere ulaşma imkanı sunuyor. Yüksek dokunmatik hassasiyete sahip ViewBoard 52, öğretmenlere tek kabloyla bilgisayarlarındaki data ve görüntüyü ekrana aktarma, tıpkı vakitte aygıtını şarj etme kolaylığı sağlıyor. 4K ultra ince ekran, sınıfta yahut çevrimiçi öğrenci iş birliğini desteklemek için çift kalem ve 33 noktalı dokunmatik özelliğiyle büsbütün doğal bir yazma tecrübesine imkan veriyor.

“Yanlış yatırım yapmamak için ‘Dijital DNA’nızı çıkarın!”

TÖZOK etkinliğinde yeni teknolojilerini eğitim dünyası ile paylaşan ViewSonic’in Türkiye Ülke Müdürü M.Önder Şengür, teknolojiyi eğitim sürecine adapte etmenin eğitim kurumları için artık bir tercihten çok mecburilik halini aldığını söyledi. 2019’da yaklaşık 183 milyar dolar olan eğitim teknolojileri pazarının 2027’ye gelindiğinde 404 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini de hatırlatan Şengür, teknoloji dönüşümünün kaçınılmaz olduğunu fark ederek bu alana yatırım yapmaya başlayan kurumlara da değerli bir ihtarda bulundu: “Kurumlara öncelikle Dijital DNA’larını çıkararak, yapısal olarak neye gereksinim duyduklarını tespit etmelerini öneriyoruz. Eğitimin dijital DNA’sını; bir eğitim kurumunda örgütsel, insani ve teknolojik olarak güçlü bir sinerji yaratmak, eğitimcilerin ve öğrencilerin randımanını artırmak için bir kurumun dijital bilgi, araçları, teknolojileri özümseyebilmesi ve kullanabilmesi olarak tanımlıyoruz. Web sitemiz üzerinden kurumların kendilerini değerlendirebilecekleri bir anket uygulayarak çıkan sonuçları dijital DNA’larını belirleyecek biçimde kıymetlendiriyor, istedikleri takdirde fiyatsız danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bunu yaparken de ViewSonic eseri olsun ya da olmasın, okullara hakikat teknoloji yatırımları için rehberlik ediyoruz.”

“Tek başına akıllı tahta akıllı teknoloji değil”

ViewSonic Türkiye Ülke Müdürü M.Önder Şengür’ün bir öbür dikkat çektiği mevzu ise eğitim teknolojilerinde aslolanın donanım değil yazılım olması. Şengür, bunu ise şöyle açıkladı: “Tek başına bir interaktif tahta ya da yaygın ismiyle akıllı tahta, akıllı teknolojiyi işaret etmiyor. Bu donanımları destekleyen yazılımlar ve içeriklerle bir bütün olarak sistemi ‘akıllandırmak’ gerekiyor. ViewSonic’in bir eğitim ekosistemi olarak kurguladığı myViewBoard da tam olarak bunu gerçekleştiriyor ve donanım-yazılım-içerik ayaklarını birleştiriyor.”

Şengür, global salgının eğitim usullerini geri dönüşü olmayacak halde değiştirdiğini ve gelecek eğitim modelinin “hibrit” eğitim olduğunu vurgulayarak, bu periyotta öğrencilerin yeni araçlara daha kolay adapte olurken, öğretmenlerin ise bir dizi zorluğun yaşandığı yeni bir sürece dahil olduğuna dikkat çekti. M.Önder Şengür, öğretmenin mevzu anlatırken bir yandan öğrencinin dikkatini en üst düzeyde tutmaya çalışırken öteki yandan karmaşık sistemlerle uğraşmak zorunda kalmasının motivasyonunu düşürdüğü üzere eğitimin kalitesini de geriletme riski taşıdığını kaydetti. Bu noktada öğrenme ortamında kullanılan teknolojinin ‘sadeliğinin’ son derece değerli olduğunu söz eden Şengür, “myViewBoard ekosistemimizle, öğretmenlerimize kolay ve sade bir orta yüz sunuyoruz. Dijital alanda bir sınıf ortamı oluşturmak için birçok özellik barındıran, bir öğretme-öğrenme yazılım aracı olan eserimiz, öğretmenlerin tesirli ders içeriği hazırlamasını ve sınıfı yönetmesini kolaylaştırıyor. İstedikleri tüm içeriklere tek tuşla ulaşabilen öğretmenler, manzara ve görüntüleri da yalnızca sürükle-bırak yaparak ders içeriklerine alabildikleri üzere isterlerse buluta kaydedebiliyor ve öğrencileriyle paylaşabiliyorlar” diye konuştu.

Şengür, özel bir yazılım yüklemeye muhtaçlık duymayan myViewBoard’a, rastgele bir internet tarayıcı ile telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden çarçabuk erişildiğinin altını çizerek, “En yüksek güvenlik standartlarıyla donatılmış olan sistem; küme çalışması, sınıf idaresi, kolay heyetim ve düşük bant genişliğini desteklemesi üzere özellikleriyle de geleceğin sınıflarında kullanılacak her tahlili günümüz kurallarında eğitim kurumlarına sağlayabiliyor. myViewBoard yazılımı tıpkı vakitte bütün donanımlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. ViewSonic’in olsun ya da olmasın fark etmeksizin tüm görüntüleme eserleriyle uyumlu çalışabiliyor” dedi.

Youtube içeriklerine reklamsız ulaşılıyor 

Ülke Müdürü M.Önder Şengür, ViewSonic olarak gerçekleştirdikleri iş birlikleriyle pek çok fiyatlı uygulamayı da myViewBoard’da bedelsiz kullanma imkanı sağladıklarını belirterek, bunlara birkaç örnek de verdi: “Eğitim içeriğini desteklemek hedefiyle kullanılan 3D imaj havuzu Sketchfab bunlardan biri. Dünya genelinde öğretmenlerin yüzde 84’ünün kaynak olarak başvurduğu YouTube’un yetişkin içerikten ve reklamdan arındırılmış görüntülerini sınıf ortamınla inançla paylaşılabilmesini sağladık. myWiewBoard kullanıcıları ayrıyeten ekosistemin bir kesimi olan Clips üzerinden web tabanlı fiyatlı bir uygulama olan BoClips’i de fiyatsız olarak kullanabiliyor. Bu iş birlikleri ile hedefimiz, eğitimde içerik katlitesinin de artmasına takviye olmak.”

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)