Elon Musk'ın şirketi Google ile anlaşma imzaladı

Google, yaptığı bir açıklamada, hızla gelişmekte olan uydu interneti hizmeti Starlink’i bulut biriminde kullanmak için Elon Musk’ın SpaceX firması ile bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. SpaceX, Google’ın bulut veri merkezlerine Starlink terminallerini kuracak ve bu terminallerle Starlink müşterilerine bulut hizmeti verecek. Ayrıca Google’ın kurumsal müşterilerinin uydu ağının hızlı internetini kullanmasına izin verecek.

Dünya’nın her köşesine internet ve bulut hizmeti götürmeyi planlayan Starlink Google Cloud işbirliği, 2021’in sonlarına doğru hizmete girecek. SpaceX ilk Starlink terminalini Google’ın Ohio’daki veri merkezine yerleştirecek. İki firma da yaptıkları ortaklıkla ilgili daha fazla açıklamanın ilerideki aylarda yapılacağını belirtti.

GOOGLE REKABET İÇİN SPACEX’İ SEÇTİ

Google ve SpaceX arasındaki işbirliği, rekabette öne geçmek için bir manevra olarak görülüyor. SpaceX daha öncesinde, Amazon’u bulut hizmetlerine benzer bir şekilde Azure hizmetlerini konumlandıran Microsoft ile de bir ortaklık yapmıştı. Starlink’in ülkemizde erişime açık olup olmayacağı konusunda şuan için bir bilgi olmasa da ileride yapılan açıklamalar ile bilgi sahibi olmayı umuyoruz.

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)